XIQIO Racing Team a tretie miesto Igora Drotára na Rally Prešov 2024

Slovenský XIQIO Racing Team sa v rámci slovenského rally šampionátu zúčastnil po veľmi dlhej dobe. Stalo sa tak v rámci 27. Rally Prešov 2024 a tím reprezentovali hneď dve súťažné posádky.


Veľkú slávu na pre neho domácej súťaži zažil Igor Drotár z Prešova, ktorý sa do kokpitu súťažného vozidla v rámci slovenského šampionátu vrátil po dlhej, trojročnej pauze. Noty mu vo vozidle Škoda Fabia Rally2 evo čítal jeho bývalý spolujazdec, Imrich Ferencz.


„Veľmi sa teším z toho, že som dostal možnosť vrátiť na slovenské majstrovské rally trate. Mal som už jednu možnosť zviesť sa, ale to bolo s iným autom, v rámci menšej súťaže, za čo som veľmi vďačný. Až teraz sa ale ukáže, či som to zabudol, alebo nie, začal s rozprávaním Igor Drotár.


A pri pohľade na Igorovu jazdu bolo hneď všetkým fanúšikom jasné, že Igor svoje umenie ovláda naďalej. Výsledkom bolo tretie miesto absolútneho poradia a druhé miesto v triede 2. To všetko vo veľmi silnej konkurencii. 


„Veľmi si vážim, že som sa mohol zapojiť do súbojov. Chlapci išli veľmi rýchle a ja som sa snažil. Zdá sa, že ešte asi nepatrím úplne do starého železa. Súťaž bola mimoriadne náročná čo sa počasia týka, boli nadpriemerne vysoké teploty a v súťažných autách bola neznesiteľná teplota. Ale dali sme to a ja som strašne rád, že sa mi pre XIQIO Racing Team podarilo vybojovať taký pekný výsledok. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za ponuku,“ doplnil Igor po súťaži.


Košický XIQIO Racing Team mal, ako sme už v úvode spomínali, v hre ešte jednu súťažnú posádku. Tú tvorila dvojica mechanikov tímu, Tomáš Struckel a Dominik Kiss. Spoločne sa zapojili do súbojov v rámci Slovenského rally poháru, pričom dojazdili až do cieľa, žiaľ výsledok nebol veľmi slávny. Dôvodom bol „kuckajúci“ Ford Escort RS2000 počas prvých troch kilometrov naozajstnej rýchlostnej skúšky.


„Náš cieľ sme splnili a sme v cieli súťaže. Prvú rýchlostnú skúšku bol nariadený voľný prejazd a na štarte druhej, teda prvej ostrej začalo auto kuckať. Po asi troch kilometroch to prestalo a auto už začalo fungovať normálne. Strata však už bola veľká a tak sme volili jazdu na istotu a dojazd až do cieľa. Nevieme čo tomu bolo a netuším či to aj vôbec zistíme. Napriek tomu sme spokojní, veď auto sme oživili po dlhých siedmych rokoch pauzy,“ opísal Tomáš Struckel ich snaženie.


XIQIO Racing Team teraz čaká kontrola Škody Fabia Rally2 evo a následná príprava na maďarské rally podujatie do Székesfehérváru. S akou posádkou to bude vám prezradíme neskôr.


Miro Majláth